Odpustová slávnosť sv. Maximiliána Kolbeho

Obrázok k článku Dňa 11. 08. 2019 oslávila Personálna farnosť sv. Maximiliána Máriu Kolbeho ÚVTOS Hrnčiarovce nad Parnou sviatok svojho patróna, ktorému je zasvätená aj väzenská kaplnka.
Pred liturgickým slávením vystúpili s kultúrnym programom odsúdení z hudobného krúžku, čím prispeli k srdečnej atmosfére tohto stretnutia.
Slávnosť pokračovala duchovnými rozhovormi kňazov s odsúdenými.
Svätú omšu celebroval generálny vikár OS a OZ SR  Mons. Bartolomej Juhás SDB. Na liturgickom zhromaždení sa zúčastnil riaditeľ ústavu
plk. Mgr. Marek Kresan, archivár arcibiskupského úradu v Trnave Mgr. Stanislav Žlnay a miestny väzenský dekan.
Generálny vikár, ako slávnostný kazateľ zameral príhovor na spôsob života svätca, obetavosť z lásky k Bohu. Tak poukázal na zdroj sily tvorivej lásky,
ktorá dokáže modelovať naše životné situácie.
Okrem iného povedal: Sv. Maximilián počas svojho života bol veľkým ctiteľom Panny Márie, do poľského jazyka vniesol termín „Nepoškvrnená“ (Niepokalana). Pod rovnomenným názvom založil kláštor, ktorý je dodnes najväčším kláštorom rehole Minoritov. V roku 1941 bol ako vplyvná duchovná osobnosť zatknutý a uväznený gestapom. Obetoval svoj život v koncentračnom tábore Osvienčim, kde mnohých povzbudzoval k viere. Zomrel, keď ponúkol svoj život za život otca rodiny Františka Gajovníčka, jedného z jedenástich väzňov, ktorí boli odsúdení k smrti za to, že predtým utiekol z tábora iný väzeň.

Autor: kpt. PaedDr. Gabriel DZVOŇÁR, - Dátum: 11.08.2019
Hodnotenie:
Čítanosť: 555


Skočiť na hlavné menu


Skočiť na hlavné menu