Vojenský archív zatiaľ zostáva v Trnave

Minister obrany František Kašický navštívil dnes Vojenský archív – centrálnu registratúru v Trnave. Riaditeľ archívu Jozef Petráš oboznámil ministra s činnosťou svojej inštitúcie, ktorá podľa príslušných zákonov archivuje osobné spisy vojakov, vojenské predpisy či publikácie od roku 1905.

 

Následne František Kašický konštatoval, že je pred jeho príchodom do funkcie bola na ministerstve pripravovaná redislokácia archívu do priestorov v Bratislave, ktoré sú pre takúto činnosť z hľadiska profesionálneho aj bezpečnostného nevyhovujúce, rizikové a celkovo absolútne neprijateľné. Archív mal byť presťahovaný do objektu určeného pôvodne na sklad zeleniny.

 

Podľa ministrových slov zmluva bola pripravovaná za veľmi zvláštnych podmienok, pričom rezort obrany mal za prenájom objektu už v júli zaplatiť na tri roky dopredu 240 miliónov korún plus DPH. Minister zopakoval, že takéto riešenie je pre neho neakceptovateľné. Uviedol, že archív nateraz ostane v historickej budove v Trnave, hoci avizoval, že je nevyhnutné riešiť jeho situáciu. V súčasnosti už totiž nestačí kapacitne a aj investícia do opravy budov by sa pohybovala okolo miliardy korún. Vedeniu archívu a kompetentným zložkám vydal preto pokyn, aby vypracovali variantné riešenia situácie, pričom jednou z alternatív by mohla byť výstavba modernej archívnej budovy, ktorá by spĺňala všetky súčasné domáce aj zahraničné normy kladené na podobné inštitúcie.

 


Autor: MO SR, Foto: MO SR - Pavol Vitko - Dátum: 08.08.2006
Hodnotenie:
Čítanosť: 2

Skočiť na hlavné menu


Skočiť na hlavné menu