Spoločnosť BAE Systems dodala armáde prvé prototypy systému MOKYS


Spoločnosť BAE Systems dodala Ministerstvu obrany SR prvých sedem prototypov mobilného vojenského komunikačného systému (MOKYS). Po viacerých úspešných testoch boli v Prešove slávnostne odovzdané obrnené vozidlá vrátane slovenského TATRAPAN-u a vozidla RG-32M od výrobcu BAE Systems Land Systems OMC vybavené komunikačným a informačným systémom MOKYS.

 

John Barter, riaditeľ BAE Systems povedal: "Včasná dodávka týchto prototypov a dodržanie rozpočtu je výsledkom obrovského úsilia celého tímu, vrátane našich partnerov a Ministerstva obrany SR. MOKYS využíva najmodernejšiu komunikačnú technológiu a zabezpečí, aby Ozbrojené sily SR boli schopné prevádzky v rámci celého spektra vojenských a nevojenských operácií NATO."

 

Dňa 20. decembra 2007 podpísala spoločnosť BAE Systems s ministerstvami obrany a hospodárstva dohodu na dodávku ofsetového balíka v plnej (100%) hodnote programu MOKYS (30 % predstavujú priame ofsety a 70 % nepriame ofsety). John Barter k tomu uviedol: "Dohodli sme viacero projektov, ktoré budú pre slovenskú ekonomiku obrovským prínosom. Tešíme sa na realizáciu tohto náročného programu."

 

Súčasťou dodávky prototypov systému MOKYS bolo aj obrnené hliadkovacie vozidlo RG-32M spoločnosti BAE Systems so zosilnenou ochranou proti mínam. Toto vozidlo, vybavené systémom MOKYS, je prvým zo siedmich vozidiel, ktoré si na takéto úlohy objednáva MO SR.

 

MOKYS zabezpečuje bezpečný prenos informácií vo forme hlasu, dát či obrazov na operačnej aj taktickej úrovni velenia. Systém možno použiť aj na podporu strategického velenia alebo v riadiacich zložkách. Je navrhnutý ako modulárny, vysoko mobilný systém, nezávislý od zmien konfigurácie síl.

 

V marci uskutoční MO SR vojenské skúšky. Následne firma BAE Systems očakáva podpis úvodnej zmluvy na dodávku systému. Systém MOKYS dodáva medzinárodný tím pod vedením BAE Systems, ktorého súčasťou sú firmy z USA, Británie, Nemecka, Švédska a Slovenska. Hlavným zmluvným partnerom je spoločnosť BAE Systems. Členmi medzinárodného tímu sú napríklad švédska firma Ericsson, a nemecká Rhode&Schwarz a slovenské spoločnosti Corinex, Delta B, Delta Defence, VÝVOJ Martin a Lynx. BAE Systems je lídrom v oblasti obranného a leteckého priemyslu a dodáva celú škálu produktov a služieb pre vzdušné, pozemné a námorné sily, ako aj sofistikované elektronické a IT riešenia, vrátane podpory pre zákazníkov.

 

TASR informovala Vlasta Ševčíková z AMI Communications Slovakia.

Autor: Tasr - Dátum: 29.01.2008

Skočiť na hlavné menu


Skočiť na hlavné menu